Metropolia Niemiec to miasto o niezwykle urozmaiconej oraz krwawej historii. Realia II wojny światowej doprowadziły do ogromnych zniszczeń w obrębie stolicy, następnie przez dekady Berlin rozdzielony był murem na 2 strony. Dzisiaj miasto to tętni życiem i jest podziwiane przez licznych turystów. Warto poznać mniej popularną odsłonę metropolii, aby ujrzeć to miejsce z trochę innej strony.

Osoby chcące poznać berlińską wersję artystycznej awangardy, na pewno muszą odwiedzić Kreuzberg, najbardziej awangardową dzielnicę stolicy. Z architektonicznego punktu widzenia, obszar ten nie będzie się chwalić klasycznymi zabytkami, jednak na pewno panorama jest fascynująca. Znajdziemy tam zniszczone, stare kamienice obok nowszych, szarych budowli, wszystkie ozdobione kolorowymi muralami. Ten obszar znany jest z otwartego ducha a także tolerancji. Żyje tam mnóstwo osób z całego świata, rasizm nie będzie akceptowany, na zewnątrz widzimy persony o różnym kolorze skóry, oni żyją w symbiozie ze sobą. Spotkamy tam pełno awangardowych pubów, księgarni ze starymi tomami, sklepów muzycznych. Miejsce to jest także przyjazne wegetarianom, na każdym kroku zauważymy restaurację, w której menu nie powinniśmy szukać mięsa.

Warto także wybrać się na wycieczkę szlakiem zburzonego muru berlińskiego. W środku stolicy co prawda są widoczne jego reprezentacyjne elementy, lecz najlepsze egzemplarze zobaczymy znacznie dalej. Wówczas będziemy musieli udać się do wschodniej dzielnicy Berlina, tam klimat jest zupełnie inny niż w dzielnicy zachodniej. Mnóstwo tam szarych, nostalgicznych budynków, one Polakom na pewno przypomną nową płytę. Pełno tam również zamkniętych fabryk pokrytych wielobarwnymi graffiti. Ta obskurna panorama ciekawie komponuje się z barwnymi częściami muru, pokrytego licznymi muralami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym znajdziemy mnóstwo konwencjonalnych atrakcji. Lecz w czasie swojej drugiej tam bytności, warto obrać trochę inny kierunek. Dzięki wizycie na Kreuzbergu czy we wschodniej części miasta, zobaczymy Berlin z zupełnie innej strony.